טיפול פסיכולוגי דינמי קצר

טיפול פסיכולוגי דינמי קצרטיפול פסיכולוגי דינמי ממוקד קצר מועד הנו טיפול קצר, יעיל וממוקד, שבו ניתנת למטופלים ההזדמנות לעסוק באופן אינטנסיבי ומונחה בסוגיה אחת מרכזית בחייהם. נושאים טיפוליים כגון: מצבי דכדוך, חרדה, בעיות ביחסים בין-אישיים, בעיות בדימוי העצמי – הינם נושאים ראויים לטיפול ממוקד וקצר מועד. זוהי גישה טיפולית שמתבססת על הערכים המסורתיים של טיפול דינמי , אך שונה מהם באמונה כי ניתן לקצר וליעל את התהליך הטיפולי מבלי לפגוע בעומק הטיפול ובאיכותו.

טיפול פסיכולוגי דינמי ממוקד קצר המועד מתבסס על כמה עקרונות:

איתור מוקד טיפולי – אזור מוגדר בחיי הנפש שם מצוי "הכאב הכרוני" או "הקונפליקט המרכזי". עבודה על המוקד הטיפולי מאפשרת הן למטופל והן למטפל נגיעה עמוקה בחיי הנפש ושינוי הסימפטומים , המצוקה והכאב עימם מגיע המטופל.
אקטיביות המטפל – המטפל בטיפול הדינמי הממוקד וקצר המועד הינו מטפל אקטיבי, העובד יחד עם המטופל להבנה של הבעיות, לשינוי והשגת יעדי הטיפול. זאת בניגוד לעמדה הקלאסית בטיפול דינמי ארוך טווח של מטפל פסיבי.
זמן – מקובל לראות בטיפול קצר מועד כטיפול שאורך עד 12 פגישות. עם זאת, במקרים מסוימים ניתן להאריך הטיפול עד שנה. הידיעה כי הטיפול הינו מוגדר בזמן מאיצה את התהליכים הטיפוליים.
המטופל – טיפול קצר מועד לא מתאים לכל אחד. אולם אם ניתן לבחור סוגיה מרכזית אחת והמטופל הינו בעל מוטיבציה לשינוי, סביר שיתאים לטיפול קצר מועד.

במכון יעד חן פותחו טכניקות טיפוליות יחודיות בתחום הטיפול הדינמי הממוקד קצר המועד. טכניקות אילו מאפשרות למטופל לעשות "שיעורי בית" על נושאים רלבנטיים לבעייתו ובכך לקדם, להאיץ ולהעמיק את הטיפול

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *