על מה כדאי להקפיד בבניית הגינה

– עיצוב ידידותי ויעיל. לא לשים טופ במקום שנצטרך לטאטא אותו כל היום, ולא לבנות טראסות בגינה כך שיאריכו למישהו את הדרך. זה לא עובד.

– מחשבה לטווח הארוך. כשהעצים קטנים – ישנו פיתוי לשתול כמות גדולה של עצים על שטח קטן. לא לתעות. העצים גדלים גם לרוחב, ותופסים מרחב גדול. יש לשתול במרחק של לפחות שלושה ארבעה מטרים אחד מהשני.

– מטפסים – עלולים ברבות הימים לכסות בית שלם, ולאסוף לכלוך על קיר הבית. יש להקפיד לגזום מדי פעם את המטפסים. יש לשים לב – בבית עם גג רעפים – שהמטפס לא נכנס אל מתחת לארגז הרוח. המטפס יודע להרים את ארגז הרוח ולגרום לנזקים לגג.

– התאמה בין אזור גיאוגרפי לשתילת הגינה: יש להקפיד לשתול צמחים המתאימים לאיזור. למשל – באזור השפלה ובגינה גדולה – נוכל לשתול עץ פקאן. לעומת זאת, לא נוכל לשתול עץ שכזה באזור גבוה (הרי ירושלים למשל). כנ"ל בעצים לימון, שסק (שלפעמים מצליח בגבהים),

– התאמה לרגישות: יש לבדוק לפני נטיעת עץ זית רגישות של הסביבה לעץ. בשעת פריחת הזית סובלים הרבה אנשים מאלרגיה חריפה, והם אפילו לא יודעים ממה. כנ"ל בפרחים עם אבקנים למיניהם, וכו'.

– חיסכון במים: ניתן לבנות בקלות מערכת שתיקח מים מעודפי הבית (מים נקיים – לא שירותים) ותשקה אתם את הגינה. ניתן לרכוש מערכת מקצועית שגם מטהרת את המים. בנוסף – מחשב השקיה יבצע חיסכון משמעותי במשק המים, יסדר את ההשקיה ויוכל להשקות בלילה, שהאידוי מינימלי.

צמחים מומלצים

– גינת תבלינים: מומלץ ביותר לאוהבי הסלט והירק הטרי. ניתן לבנות בקלות רבה גינת תבלינים קטנה וזולה, שתספק לסלט/ דגים/ פיצות שלכם טריות וטעם ללא תחרות. המומלצים שלנו: ריחן (בזיליקום), זעתר (אזוב) וקורנית. כמו כן – שיחי תה: לענה, מרווה, מנטה, נענע, לימונית ולואיזה. ניתן לשתול צמחים אלו גם בעציצים שעל מרפסת עירונית.

– מטפסים: להסתרת עמודי חשמל וגדרות, מומלץ מטפס שמש, מטפס בעל פריחה סגולה ולבנה. מדהים.

– עצי פרי: עץ אגוז המלך, משמש, תאנה וזית(שגודל לאט), יעניקו לגינתכם צל רב ואווירה ארץ – ישראלית. בשפלה – מומלצים עצי תפוז, קלמנטינה ואשכוליות. יש להקפיד על נקיון הגינה בשעת הבשלת הפרי, היות ולפרות עצים אלה נטייה ללכלך ולהרקיב.

לגיוון – ניתן להוסיף עץ גבוה, ממשפחת הדקליים (תמר, דקל כנרי) או ברוש
לסוגיו (רגיל, לימוני).

– גינה מדברית: גינה בה הצמחים חסכניים במים ומסתדרים באקלים חם, ובעלת אופי מדברי. בין הצמחים – קקטוסים למיניהם, שיחי רותם ואחירותם, שיטה ודקל.

– עצים ננסיים: קיימת מגמה שמקורה ביפן, של גידול עצים כך שיישארו גמדים. עצים אלו מתאימים לגינות קטנות על מרפסות, ולגינון תוך – ביתי.

תגובה אחת בנושא “על מה כדאי להקפיד בבניית הגינה”

  1. פינגבאק: תום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *